Pazartesi, Ekim 21, 2019

2002 Filmleri

Aksiyon, dram, komedi, müzik ve bilim kurgu filmlerinin tavan yaptığı dönemlerden bir tanesi de 2002 yılıdır. Efsaneleşen ve çok sayıda ödüllere sahip olan filmlerin yılı da diyebiliriz. 2002 filmleri arasında yer alan filmlerin sinema dünyasında yankı uyandırdığı dönemlerdendir. Yüzüklerin efendisi iki kule, the piyanist, örümcek adam ve Harry Potter gibi şahane eserler bu yılda seyirciye ulaşmıştır. Efsaneleşen ve halen konuşulan bu filmler ve daha fazlasını kategorimizde bulabilirsiniz. Devamında da birçok yapıtın ortaya çıkması da başarıyı gösteren faktörlerdendir. Başarının arkasında muhteşem bir ekibin olması da yıllarca büyük bir keyifle izlenmesine katkı sunan etkenlerdendir. Her bir filmin konusu ve oyuncu kadrosuyla bir bütün olması eserlerin değerini artırmaktadır. Oscar ödüllerine ulaşan oyuncuların hem kendi alanlarında hem de filmlerin içerisinde ki etkiyle bir araya gelmesi başarıyı beraberinde getirmektedir.

Başarı hikayeleri ile dolu olan 2002 filmleri görselliklerin ne denli üst düzey olduğunu da göstermektedir. İzleme oranı itibari ile üst düzey rakamların görüldüğü yılda elde edilen hasılatlarda bu durumu açıkça göstermektedir. Ödüllerle dolu yıldan günümüzü kadar geçen dönemlerde dahi konuşulan filmlerde kaliteyi de görebilirsiniz. Başarı öyküleri ile dolu dönemin sonrasında yapılan seri filmlerde aynı orana yakın beğeni toplamıştır. Dönemsel olaylar ve kurgular eserlerin beğenisini etkileyen durumlardandır. Bireysel oyunculuk ödüllerinin de yine bu dönemde fazlalaşması filmlerin kalitesini ortaya koymaktadır. Başarının artmasına katkı sağlayan yönler hem set ekiplerinin hem de hazırlanan senaryonun çok iyi olmasındandır.

Piyanist

Filmde, Wladyslaw Szpilman, Polonyada yaşayan bir piyanisttir. 2. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Polonya’yı işgal eden Almanlar, Yahudileri toplama kampına yollarken kalanları şehrin varoşlarında bir duvar çekerek yaşamaya mahkum ederler.

Yüzüklerin Efendisi İki Kule

Filmde, Frodo ve Sam yüzüğü yok etmek için Mordor’a doğru giderken yanlarına yüzüğün eski sahibi Gollum’u alırlar. Bu sırada diğer yüzük kardeşliğinin üyeleri Rohan’ı savunmaya çalışır.

Popüler